Opublikowany przez: Monika C. 2020-06-29 12:58:55
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Simon John-McHaffie on Unsplash
Latem, kiedy panuje upał połączony z wysoką wilgotnością powietrza, działanie niektórych kosmetyków do twarzy może stać się niekorzystne. Nawet kremów, masek i podkładów, które stosujemy od dłuższego czasu i jesteśmy z nich bardzo zadowolone.Wyższe temperatury i wilgotność, które coraz częściej panują w naszej strefie klimatycznej, sprawiają, że z niektórych, nawet wypróbowaych kosmetyków, lepiej zrezygnować w czasie wakacji. Dotyczy to zarówno kosmetyków do pielęgnacji skóry, jak i do makijażu.
Wiele z nas polubiło kosmetyki naturalne w formie olejków i oliwek. Lekarze dermatolodzy przestrzegają, by nie używać ich latem, bo mogą przyczyniać się do zatykania ujścia mieszków włosowych i powstawania na skórze grudek. Oliwki mogą być także przyczyna zmian zapalanych prowadzących do powstawania krostek. Wszystkie te zmiany potrafią być uciążliwe w leczeniu właśnie latem, kiedy skóra broniąc się przed nowymi warunkami sama wytwarza więcej sebum. Należy także pamiętać, że niektóre rośliny, z których wytłaczane są oliwki mogą mieć działanie fotouczulające.
Dlaczego lepiej unikać takich preparatów latem? Skutkiem reakcji, jakim jest fotouczulenie mogą być przebarwienia i poparzenia, które mogą pozostawić po sobie blizny. Uważaj zatem na kosmetyki zawierające np. dziurawiec, lubczyk, bergamotkę czy wanilię.
Fotouczulająco działają także olejki eteryczne zawarte w roślinach i owocach, z których zrobione są kosmetyki. Świetnym przykładem jest poparzenie skóry po cytrusach wśród dzieci.
W przypadku wanilii warto pamiętać o fotouczulającym działaniu, kiedy przygotowujesz na jej bazie preparat przeciwko komarom dla dziecka. Stosuj go wyłącznie po zmroku, później dokładnie zmyj go ze skóry dziecka.
Latem lepiej także zrezygnować z peelingów ziarnistych i kosmetyków złuszczających z kwasami AHA oraz tych zawierających retinol. Na co dzień mogą podrażniać skórę, ale przy ekspozycji na ostre słońce mogą stać się przyczyną trwałych przebarwień.
W czasie upałów lepsze dla skóry twarzy będą maseczki w płachcie, zamiast tych w kremie. Są zdecydowanie lżejsze, dobrze nawilżają, czasem mają też działanie chłodzące - świetnie sprawdzają się po dniu spędzonym na plaży.
Lepiej więc latem zdecydowanie ograniczyć stosowanie takich masek, peelingów czy oliwek, a jeśli już, to stosuj je na noc, a rano dokładnie oczyść twarz i zastosuj krem z wysokim filtrem UVA/UVB.
W mieście, chodząc do biura trudno zrezygnować z kryjącego podkładu. Jednak, jeśli przemieszczasz się komunikacją miejską i twarz często jest wystawiona na słońce i upał, lepiej wybieraj te lekkiej konsystencji lub krem BB. Fluidy o bogatej, odżywczej konsystencji, w takich warunkach mogą przyczyniać się do zapychania porów, powstawania grudek i stanów zapalnych. Poza tym pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności mogą się “warzyć” na skórze, a tego nie lubimy.
Latem lubimy korzystać z kosmetyków wodoodpornych, które długo utrzymują się na swoim miejscu, nie spływają. Dobry tusz do rzęs nie spłynie nawet po kąpieli w morzu czy basenie. Jednak do demakijażu musimy użyć kosmetyku na bazie olejku, który również może być przyczyną podrażnień skóry twarzy w najdelikatniejszej okolicy oczu.
Przypominamy także, że kiedy skóra będzie eksponowana na promienie słoneczne zrezygnuj z perfum. Olejki eteryczne wykazują silne działanie fotouczulające. Lepiej wtedy wybierać specjalne wersje na lato, nawet kiedy pozostajesz w mieście. Wiele firm ma w swojej ofercie takie perfumy.
>>> Czytaj też: Wakacyjna kosmetyczka, czyli co mama zawsze ma przy sobie na urlopie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mehaka 2020.07.14 10:17
Ja korzystam z najwyższej jakości kosmetyków z tej strony https://be-eco.com.pl/kategoria-produktu/serum-do-twarzy/ i żadna pogoda mi nie straszna !
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.